Русенските ротарианци отбелязват 75 години от чартирането на първия Ротари клуб в града
Дата: 12.10.2012
Автор: http://pr-lamezon.com

Русенските ротарианци ще отбележат 75-тата годишнина от чартирането на първия клуб на организацията в града със серия инициативи. Част от програмата е представянето на електронна книга с материали за дейността на Ротари интернешънъл. Събитието е насрочено за 17 октомври, сряда, от 19.00 часа в хотел „Ана палас”.

Текстовете, намерили място в книгата, съдържат интересни и ценни сведения за създаването и развитието на предвоенния Ротари клуб „Русе”, съобщи президентът на Ротари клуб „Русе Дунав” Пламен Цветков.  С много ценни материали са представени младежките клубове Ротаракт и Интеракт, които подготвят новата смяна на русенското ротарианство.

Друг акцент в тържествата е изложбата „Усмивката на Ротари”, чието откриване е на 19 октомври от 18.00 часа във фоайето на Доходното здание. Това е съвместна инициатива на Ротари клуб „Средец” – София и Ротари клубовете в Русе. Изложбата ще напомни за първите ротарианци в България, представени от майстори  на портретния шарж у нас, в чиито произведения образите на много от тях могат да бъдат видяни във вид, различен от официалните им изображения.  Тържествен спектакъл „Среща в „Споменът” на трупата на Нешка Робева ще е третата инициатива по повод 75-тата годишнина от създаването на Ротари в Русе. Предвижда се и официална визита на дистрикт гуверньора, съобщи още Пламен Цветков.

Ротари е най-голямата световна хуманитарна неправителствена организация в света с над 1,2 млн. членове в момента, съобщи президентът на Ротари клуб „Русе” Младен Ганчев.  Ротарианството като движение и идея е намерило своето достойно място и в България, а Русе е свързан с него от 2 август 1936 г., когато е основан Ротари клуб „Русе” с пръв президент Рене Арнтцен. Клубът е чартиран през 1937 г.

 В момента в Ротари клуб „Русе” членуват 25 души. Акцент в тяхната работа е осъществяването на кампанията по скрининг на рака на простатата за труднодостъпни райони, както и подпомагането на младежите от Ротаракт в проекта – екофестивал „Racycle”. Продължава и съвместната работа със сдружението „Свят за всички”, както и осигуряването на две стипендии за талантливи деца. Клуб „Русе” развива и дарителска дейност към фондовете на Ротари интернешънъл с годишни вноски от над хиляда долара за реализиране на основната цел на организацията – ликвидиране на полиомиелита в световен мащаб, сподели президентът на клуба Младен Ганчев.

Клуб „Русе Дунав” е чартиран през 2004 г. и в него също членуват 25 човека. Приоритет на клуба е подпомагането на спортуването при децата. До момента са реализирани седем проекта в русенски училища за обновяване на спортните бази. Клубът организира в две поредни години рецитал в чест на Деня на народните будители, което се отчита като добра патриотична инициатива, насърчаваща интереса на младите хора към възрожденската литература. Спускането с каяк по река Янтра е друго направление в работата на клуб „Русе Дунав”, информира президентът Пламен Цветков. Ротарианците от клуба са постоянни първенци в националните съревнования по боулинг в рамките на Ротари. „Поддържаме много добри връзки и отношения с приятели от Гюргево, Констанца, Калъраш, като тази година имаме амбицията да се побратимим с клуб от Нови сад”, каза още Пламен Цветков.

Още исторически факти за Ротари в Русе:

            Малко след учредяването на Ротари клуб във Варна  -  в началото на 1936 г., започва работа инициативният комитет за създаване на клуб в Русе. В състава му влизат: Иван Попов, Нестор Несторов, д-р Никола Начев, Рене Арнцен, д-р Симеон Хитов, инж. Стефан Корабов. В онези години Русе е първият провинциален град в България, който е посетен от президент на Ротари Интернешънъл.

Клубът е основан на 2 август 1936 год. Негови основатели са 18 изявени бизнесмени, общественици, адвокати и лекари в Русе: инж. Рене Арнтцен (директор на Захарната фабрика), д-р Симеон Хитов (военен лекар, общественик, син на войводата Панайот Хитов), д-р Михаил Мантов (адвокат, син на бившия окръжен управител Димитър Мантов), Александър Алексиев (икономист, директор на русенския клон на Франко-белгийската банка), Иван Ц. Недков (търговец), Борис Петров (индустриалец), Димитър Пенев (адвокат), инж. Стефан Корабов (собственик на фабрика за метални изделия), инж. Кирил Старцев (тогавашният кмет на Русе), Иван Цачсв (директор на банка „Български кредит“), д-р Никола Начев (икономист, индустриалец), Йосиф Вешков (индустриалец, председател на Областната търговско-индустриална камара), Нестор Несторов (виден търговец), д-р Никола Караиванов (икономист), Иван Ив. Попов (директор на Русенската търговско-индустриална камара), Димитър Ат. Буров (банкер и директор на Машинната фабрика „Мюлхаупт”), Александър Досев и Александър Искович (индустриалец).

По-късно към Клуба се присъединяват Георги Мушанов (търговец), д-р Борис Малчев (зъболекар), Иван Шаранков (индустриалец), Георги Бачеваров (индустриалец, собственик на фабрика за производство на сапуни), Анастас Н. Буров (банкер), инж. Емануил Искович (индустриалец) и други. Русенският клуб е един от инициаторите за започване на работа по издаване на общ ротариански бюлетин на български език, който да допълни издаваното от Софийския клуб списание (на френски език).

Русе , ротари , Ротари клуб Русе , Русенски ротарианци , чартиране , Ротари клуб