Центърът за спешна медицинска помощ (ЦСМП) Бургас получи оборудване за лесно вдигане и пренасяне на пациенти. Дарението е от Ротари клуб Бургас в партньорство с Ротари клуб София Триадица и със съфинансиране от Фондация Ротари.
Преди година Съюзът на парамедиците в България поиска да го има поне в една линейка за всяка област.
Центърът за спешна медицинска помощ (ЦСМП) Бургас получи оборудване за лесно вдигане и пренасяне на пациенти. Дарението е от Ротари клуб Бургас в партньорство с Ротари клуб София Триадица и със съфинансиране от Фондация Ротари. Оборудването ще облекчи екипите при справянето с чест проблем – пренасяне на тежки и неподвижни пациенти. Модерни решения позволяват това да се случва лесно и по щадящ за медиците начин, без използване на сериозна физическа сила, включително и при липса на асансьор.
В края на миналата година Съюзът на парамедиците в България призова здравните власти да оборудват с подобни комплекти поне по една линейка във всеки областен център. Причината бе поредният спор кой е отговорен за носенето на пациента от дома му до лечебното заведение. Съгласно стандарта по спешна медицина, преместването на спешен пациент е определено като основна професионална компетентност в списъка по дейности за всички мобилни спешни екипи. В реалността обаче екипите на Спешна помощ често са съставени от жени, или от възрастни медици, които нямат нужния физически капацитет да вдигат много тежки пациенти. Търси се помощта на близки, дори на случайни минувачи и се губи ценно време.
Освен самото оборудване, транспортът и цялата логистика бяха осигурени от клуба.
Реакция от властите така и не последва, но със Съюза се свързаха представители на Ротари клуб Бургас. Ротарианците изразиха желание да подпомогнат дейността на тези животоспасяващи звена, като осигурят такова оборудване за ЦСМП Бургас и това вече е факт. Съвместно с ЦСМП Бургас бе избрано най-необходимо за тях оборудване, което включва три евакуационни стола за слизане по стълби, три транспортни носилки, три мултифункционални носилки и три вакуум матрака. Оборудването е полезно и при други екстремни условия – например при пострадали в планини или на непроходими за автомобил места. Стойността на самото оборудване е 10 800 лв. Транспортът също е осигурен от Ротари клуба. Част от сумата е от Фондация Ротари, в която членовете на клуба редовно правят вноски.
Измерването на стойността на един проект не е в конкретните числа. Той е в полезността, и спасяването на човешки живот. Понякога проект на ниска парична стойност носи огромна полза на общността, особено, когато е навреме.
Възможностите на оборудването и инструктаж-обучение за работа с него бяха демонстрирани пред екипи на Спешна помощ – Бургас от Киро Тодоров и Ива Пехливанска, членове на Управителния съвет на Съюза на парамедиците в България. На демонстрацията присъстваха и ротарианци от Ротари клуб Бургас, които проявиха желание да се обучат за работа с оборудването. Причината – не се знае кога наш близък, приятел, съсед ще изпадне в беда.
Силно се надяваме примерът на Ротари клуб Бургас да бъде последван и от други клубове в страната, а и институциите да направят нужното, за да осигурят екипите на Спешна помощ при пренасянето на пациентите. Тази инвестиция няма да струва много пари, а ще има огромна полза, както за пациентите, така и за здравето и безопасните условия на труд на медиците.