АБВ на Ротари - XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII
Начало » АБВ на Ротари » АБВ на Ротари - XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII



АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- 13 част


Корпуси на Ротари обществото

Една от програмите в пълното въоръжение на Ротари за дейности за световна служба и проекти е Корпуси на Ротари обществото. Преди познати като Селищни корпуси на Ротари (или Ротари корпуси за обществена служба в градските райони), тази форма на движение за само-подпомагаща служба е започната от президента на РИ М.А.Т. Капарас през 1986 г. като средство за подобряване на качеството на живот във селища, квартали и общности. Програмата е изградена с предпоставката, че има много работа в областта, но няма задвижване по мобилизирането на мъже и жени за провеждането на проекти за подобряване на обществото.
Групата за Корпуси на Ротари обществото спонсорирана от Ротари клуб, от не-ротарианци, която иска да подпомогне собственото си общество като осъществи проекти за служба. Ротарианците осигуряват професионална експертиза, насоки, насърчаване, организационна структура и някои помощни материали за Корпусите на Ротари обществото, чиито членове дават човешката сила и познанията за нуждите на обществото за подпомагане на обществото си. Така Корпусите на Ротари обществото са още един начин за ротарианците да служат на места, които са в голяма нужда.


Доброволци на Ротари

Можете да ги откриете да работят в отдалечени клиники, лагери за бежанци, временни болници, примитивни села и в собствените им общности. Те са експерти в администрацията, развитието на обществото, образованието, производството на храна, здравеопазването, хигиената и водата. Те са доброволци на Ротари.
Програмата за доброволците на Ротари функционира под чадъра на Професионалната служба на клубно, дистриктно и международно ниво. Ротарианците и не.ротарианците, които желаят да служат като международни доброволци могат да се регистрират в световния щаб на РИ за включване в списъка с Международни доброволци на Ротари. Сайтът със списъка на международните доброволци и източниците за Ротари доброволци могат да помогнат на Ротари доброволците да установят своите проекти и да уредят нещата си директно с координаторите на проекта.
Ротари фондацията осигурява финансиране за покриване на транспорт по въздух и скромни джобни за регистрирани Ротари доброволци, които са ротарианци, ротарактори и квалифицирани бивши стипендианти на фондацията и които имат формуляр за покана от Ротари клуб в страната домакин. Доброволците не получават заплата или хонорар за техните услуги. Ротари доброволците споделят своя опит в много хуманитарни проекти по света.


Интеракт

Интеракт, спонсорирана от Ротари младежка организация, е стартирана от Борда на директорите на РИ през 1962 г. Първият Интеракт клуб е основано т Ротари клуб Мелбърн, Флорида, САЩ. Интеракт клубовете дават възможности за младите хора от гимназиите да работят заедно в света на приятелството на службата и международното разбирателство. Терминът Интеракт идва от „интер” от интернешънъл и „акт” от екшън (действие). Всеки Интеракт клуб трябва да се спонсорира и наблюдава от Ротари клуб и трябва да планира годишни проекти на служба за училището си, обществото и света.
Днес има над 8 600 Интеракт клуба с над 200 000 члена в около 110 страни. Интеракторите развиват умения за ръководство и усвояват практически опит в провеждането на проекти за служба, а с това познават и удовлетворението, което идва от службата за другите. Основна цел на Интеракт е да дава възможности за младите хора да създават по-голямо разбирателство и добра воля с младежта по целия свят.


Ротаракт

След успеха на Интеракт клубовете за гимназиална възраст през 60-те години, Бордът на РИ създава през 1968 г. Ротаракт. Новата организация е предназначена за подкрепа на отговорното гражданство и възможностите за ръководство в клубове от млади мъже и жени на възраст от 18 до 30 г. Първият Ротаракт клуб е чартиран от Ротари клуб Шарлот Норт в Шарлот, Северна Каролина, САЩ. През 2002 г. има 170 000 членове в над 7300 Ротаракт клубове в 153 страни.
Ротаракт клубовете поставят акцента върху значението на личната отговорност като основа за личен успех и развитие на обществото. От всеки клуб се изисква да завърши поне два проекта за служба на година, единият в полза на обществото и другият за подпомагане на международното разбирателство. Ротаракт също така дава възможности за ръководство и професионално развитие. Ротаракторите се радват на много социални дейности и програми за подобряване на техните общества. Ротаракт клуб може да съществува само ако бъде постоянно спонсориран, насочван и съветван от Ротари клуб.

 

Ротари връчва за първи път наградите за значителни постижения през 1969 г. на клубовете с изключителни проекти за международна и обществена служба.
Първият Интеракт клуб на Ротари е организиран в Мелбърн, Флорида, САЩ, през 1962 г., за да стане пионер на около 8 600 Интеракт клуба в 110 държави.
Първият конгрес на Ротари, проведен в южното полукълбо е в Рио де Жанейро, Бразилия, през 1948 г.
Първият проект за обществена служба на Ротари е през 1907 г., когато ротарианците от Чикаго провеждат кампания за поставяне на обществена „удобна спирка” в кметството.
Първата година Ротари фондацията получава общо дарения от един милион долара за една година 1964-65. Днес се даряват над 70 милиона щ. д. годишно. Даренията от 1917 г. насам са общо над 1,3 милиарда щ. д.
Първият зов за помощ на Ротари за жертви на бедствие е през 1913 г., когато 25000 щ. д. са дарени за възстановяване от наводнението в Охайо и Индиана, САЩ.

Генералният секретар на РИ

Ежедневните операции на секретариата на Ротари Интернешънъл са под наблюдението на генералния секрета, професионалния офицер на Ротари на върха. Въпреки че генералният секретар е отговорен пред борда на директорите и президента на РИ, той осъществява текущото управление за около 600 члена на персонала, които са част от секретариата но Ротари Интернешънъл.
Генералният секретар служи като секретар на борда на РИ и също така е главен изпълнителен и финансов офицер на Ротари фондацията под наблюдението на попечителите на Ротари фондацията. Той е секретарят на всички Ротари комисии, на Законодателния съвет, за регионалните конференции и за годишния конгрес на Ротари.
Генералният секретар се назначава от борда на РИ за срок не повече от три години, които могат да бъдат подновени от борда. От 1910 г. десетима мъже са служили на този пост. Чесли Пери, първоначалният генерален секретар, служи от 1910 до 1942 г. Другите, които следват, са Фил Лавджой (1942-52), Джордж Мийнс (1953-72), Хари Стюарт (1972-78), Хърб Пигман (1979-86 и 1993-95), Филип Линдзи (1986-90), Спенсър Робинсън младши (1990-93), Джефри Лардж (1995-97) и С. Аарон Хиат (1997 – 200). Ед Фута е назначен от 2000 г.
През цялата история на Ротари, личното влияние и административни умения на нашите генерални секретари оформят курса на програмите и дейностите на Ротари.


АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- XIV част


Избор на Президент

Всяко година, отличителен ротарианец се избира за световен президент на Ротари Интернешънъл. Процесът започва една година предварително, когато 17-членният номинационен комитет се избира от отделните световни зони. За да бъде определен за номинационния комитет, ротарианецът трябва да е служил в борда на директорите на РИ. Ако няма паст директор, готов да служи от тази зона, паст попечител на Ротари фондацията или паст гуверньор, който е служил в комисия на РИ може да бъде назначен в номинационния комитет.
Номинационният комитет може да смята всички паст директори на РИ за кандидати за президент. Членове на номинационния комитет и настоящи директори н са. Всеки Ротари клуб може да предложи име на бивш директор на РИ на комитета за разглеждане.
Комитета се събира през Септември, за да избере президент номини, чието име се обявява на всички клубове. Всеки Ротари клуб може да направи допълнителна номинация преди 1 Декември, която трябва да е одобрена от един процент от всички Ротари клубове в света (около 300). Ако такова нещо се случи се провежда гласуване по пощата. Ако няма допълнителна номинация от клубовете, човекът избран от комитета се обявява за президент номини. От тази точка нататък този специален ротарианец и неговата съпруга прекарват повече от една година подготовка и тогава година на служба на ротарианците в света като международен президент.

Годишните теми на Ротари

През 1955 г. Президентът на РИ А. З. Бейкър обявява тема, Развивайте нашите ресурси, за да служи като акцент за програмите на Ротари. От тогава всеки президент обявява тема за своята президентска година. Най-кратката тема, която избира Джоузеф Аби през 1961-62 е Действай. Теми от една дума се избират през 1957-58 от Чарлз Тенент (Служи) и през 1968-69 от Киоши Тогасаки (Участвай).
Карл Милър през 1963-64 предлага тема за времето, Насоки за Ротари в космическата епоха. Други теми за времето са били през 1980-81 когато Ролф Клерих създава Отдели време да служиш и с Уилям Картър през 1973-74 Време за действие. Две теми са подобни на търговска реклама: По-добър свят чрез Ротари (Ричард Евънс, 1966-67) и Достигни (Клем Ренуфр 1978-79). Мостовете са изумителна метафора. Харолд Томас, 1959-60, кара ротарианците Да изградят мостове на приятелството; Уилам Уолк, 1970-71, създава Изгради мост над празнината; и Хироджи Мукаса, 1982-83, обявява Човечеството е едно – изградете мостове на приятелството по целия свят.
Фокус в световен мащаб поставя Стенли МакКафри през 1981-82 с посланието Световно разбирателство и мир чрез Ротари и отново през 1984-5 от Карлос Кансеко, който подканя ротарианците Открийте нов свят на служба. В други години индивидуалното е подчертано като Ти си Ротари (Ед МакЛаулин, 1960-61), Добрата воля започва с теб (Ернст Брайтхолц, 1971-72) и Ти си ключа (Едуард Кадман, 1985-86). Често темата насърчава ротарианците да участват повече в своя клуб като Сподели Ротари – Служи на хората (Уилям Скелтън, 1983-4) или Направи членството си в Ротари ефективно (Лутир Ходжис, 1967-68). Но дали Преглеждаш и подновяваш, Хвърляш поглед, Оставяш службата да освети пътя и Отдаваш почест на човешкото същество, ясно е, че президентът на РИ дава на ротарианците важен годишен акцент.
През 1967 г. М.А.Т. Капарас избира вдъхновяващото послание, че Ротари носи надежда. Чарлз Келер вижда Ротарианците – Обединени от службата, посветени на мира, докато Ройс Аби пита своите приятели членове през 1988-89 да Внесете живот в Ротари – Вашият живот. Хю Арчър (1989-90) ни приканва Да се радваме на Ротари! и Пауло Коста (1990-91) поиска да Удостоим Ротари с вяра и ентусиазъм. Рехендра Сабу (1991-92) поиска от всеки ротарианец да Погледнем отвъд себе си. През 1992-93 Клифърд Дохтерман напомни на ротарианците, че Истинското щастие е да помагаш на другите, а през 1993-94, Робърт Барт съветва ротарианците Вярвайте в това, което правите и правете това, в което вярвате. През 1994-95 Бил Хънтли насърчава ротарианците Да бъдат приятели на обществата си. През 1995-96 Хърбърт Браун иска от ротарианците да Действат с интегрираност, да служат с любов, да работят за мир. През 1996-97 Луис Гией призова ротарианците Да изградят Бъдещето с действие и визия. Глен Кинрос през 1997-98 предлага план за Да покажем, че Ротари е загрижена и Джеймс Лейси иска от ротарианците Да следват своята ротарианска мечта през 1998-99. През 1999-2000 Карло Равица предлага темата Ротари 2000: Действайте с твърдост, вяра и постоянство. Следващата година Франк Девлин иска от ротарианците да Създават усет и да предприемат действия, през 2001-02, Ричард Кинг напомни на ротарианците, че Човечеството е нашата работа. За 2002-03 Бхичай Ратакул насърчава ротарианците Да посадят семената на любовта.

Кампаниите забранени

Една от интересните разпоредби на Ротари Интернешънъл постановява, че „Никой ротарианец не може да провежда кампании за избираема позиция в Ротари Интернешънъл.” Това постановление включва службите за дистрикт гуверньор, директор на Ротари Интернешънъл, президент на РИ и различни избираеми комисии. Политиката на Ротари забранява разпространяването на брошури, литература или писма от кандидатите или от когото и да е от името на кандидата.
След като ротарианец е показал намерение да се кандидатира за избирам Ротари пост, той или тя трябва да се въздържа от ангажименти на говорители, прояви или публичност, които биха могли да се смятат за придвижващи неговата или нейната кандидатура. Единствената информация, която може да се изпраща на клубовете за кандидатите за изборни постове е тази, която официално се разпространява от генералния секретар на РИ.
Ротарианец, който става кандидат за изборна позиция като дистрикт гуверньор или директор на РИ трябва да избягва всякакви действия, които биха могли да се интерпретират като даващи му нечестно предимство пред останалите кандидати. Неуспех да се впише в тези указания за забрана на кампаниите могат да доведат до дисквалифициране на кандидата.
В Ротари се смята, че архивите за служба на един ротарианец и квалификациите за службата сами по себе си говорят и не се изисква публичност или специално представяне.

АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- XV част


Началото на Ротари фондацията

Някои впечатляващи проекти израстват от съвсем малки семенца. Ротари фондацията има подобно скромно начало.
През 1917 г. президентът на РИ Арч Клъмф казва на делегатите на конгреса на Ротари в Атланта „изглежда, че е без съмнение подходящо да приемаме даренията с цел да правим добро на света.” Реакцията е учтива и благоприятна, но фондът бавно се осъществява. Една година по-късно Ротари фондът за дарения , както е първоначалното му име, получава първото си дарение от 26,50 щ.д. от Ротари клуб Канзас сити, Мисури, САЩ, какъвто бил балансът на сметката за конгреса в Канзас сити след годишната среща през 1918 г. Освен това малки суми се даряват всяка година, на след шест години фондът за дарения достига едва 700 щ.д. Десетилетие по-късно официално се основава Ротари фондацията на конгреса в Минеаполис през 1928 г. В следващите четири години фондът на Фондацията нараства до 50 000 щ.д. През 1937 г. е обявена цел от 2 милиона щ.д. за Ротари фондацията, но тези планове се прекъсват и изоставят при започването на Втората световна война.
През 1947 г. след смъртта на Пол Харис започва нова ера за Ротари фондацията след като започват да валят дарения в памет и чест на основателя на Ротари. От това време Ротари фондацията постига благородната цел за продължаване на „разбирателството и приятелските връзки между народите и различните нации”. Да 1954 г. Фондацията за пръв път получава половин милион долара дарения за една година, а през 1965 г. се получават 1 милион долара.
Зашеметяващо е да си представим, че от това скромно начало Ротари фондацията днес получава повече от 65 милиона всяка година за образователна и хуманитарна дейност по целия свят.

Постоянният фонд на Ротари фондацията

Арч Клъмф, бащата на Ротари фондацията, който казва: „Трябва да гледаме на Фондацията като на нещо, което не е за днес или утре, а да мислим в срокове за поколения напред.” Ето защо Постоянният фонд на Ротари фондацията се смята за най-важният начин, по който се гарантира бъдещето на образователните и хуманитарните програми на Фондацията. Даренията към този фонд, преди наричан Дарения за световно разбирателство и мир, се инвестират за бъдещето. Само печалбите от това инвестиране се използват за подпомагане на програмите на Фондацията. Напоследък се смята, че постоянният фонд дава стабилно и сигурно допълнение за подкрепата на Фондацията, винаги гарантиращо минимум ниво на програмна дейност и позволяващо разширението към нови програми в бъдеще.
Фондацията дава специално отличие за дарители към постоянния фонд като Големи Донори, Членове на обществото за наследствата и Благодеятели. Големите донори правят дарения от 10 000 щ.д. и повече; Членовете на обществото за наследствата включват постоянния фонд в своите планове за недвижими имоти за 10 000 щ.д. или повече; Благодеятелите на Фондацията натрупва или прави изключително дарение от 1000 щ.д. към фонда. Тези хора гарантират, че Ротари фондацията ще остане мощна сила за доброто на света далече в бъдещето.

Посланически стипендии

Програмата за Посланическите стипендии на Ротари фондацията е най-голямата частно финансирана програма за международни стипендии. През 1947 18 „Ротари приятели” от 11 държави са избрани да служат като посланици на добрата воля докато учат в друга държава за една академична година. От това време приблизително 413 милиона щ.д. са похарчени за около 34 000 стипендии за хора от 110 държави, учещи в 105 държави по света.
Целта на програмата за стипендиите е да се продължава международното разбирателство и приятелските връзки между народите от различните държави. От стипендиантите се очаква да са изключителни посланици на добрата воля за хората в страната домакин чрез официални и неофициални прояви пред ротариански и не-ротариански групи. За всеки стипендиант е назначен домакин ротарианец съветник за улесняване на участието в Ротари и интегрирането в културата на домакините.
От 1994-95 Ротари фондацията предлага два нови вида стипендии към посланическата стипендия за една година. Многогодишна посланическа стипендия – дава се за две години за придобиване на определена степен в чужбина. Културната посланическа стипендия осигурява финансиране за три или шест месеца за интензивно учене на език и потапяне в културата на друга държава.
Освен, че е инвестиция в образованието на утрешните лидери, стипендиите на Ротари фондацията създават лични връзки между държавите и са важна стъпка към по-голямо разбиране и добра воля в света.

Стипендии за мир на Ротари

През 1999 г. Ротари фондацията стартира Ротари центровете за международно обучение за мир и разрешаване на конфликти, в партньорство с осем водещи университета по света, за да осигури повече напреднали образователни възможности за група от Ротари стипендианти за мир избрани от различни страни и култури. Всяка година 70 стипендианта се избират да започнат двугодишно обучение по магистърска програма или програми за сертифициране в разрешаването на конфликти, обучение за мир и международни отношения. Всеки Ротари дистрикт може да номинира един кандидат за избор на състезателен принцип в световен мащаб всяка година. Първите стипендианти започват обучението си през 2002-3 академична година.
Ротари центровете дават на бъдещите лидери възможности за обучение за корените на причините за конфликти, теориите за международните отношения и ефективните модели за сътрудничество. Отвъд академичната среда, стипендиантите на Ротари получават практически инструменти за използване за разрешаване на конфликти в избраните от тях кариери. Ротари центровете също така ще помогнат за напредването на проучванията, преподаването и публикациите по въпроси свързани с разрешаването на конфликти и световното разбирателство.
Ротари центровете за международни обучения бележат вълнуваща нова глава в мисията на Ротари да помага но света да постигне световно разбирателство и мир. Предвижда се, че стипендиантите на Ротари за световен мир ще допринесат значително за световното общество по много начини – като работят за международни агенции като ООН или за правителства като дипломати, офицери за служба в чужбина, икономисти или политолози.

 

АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- XVI част


Обмен на групи за обучение

Една от най-популярните програми на Ротари фондацията е Обмен на групи за обучение. От първия обмен между дистриктите на калифорния и Япония през 1965 г. програмата е осигурила образователен опит за над 44 500 бизнес мъже и жени и професионалисти, които са били в около 9000 групи. Програмата за Обмен на групи за обучение комбинира Ротари дистрикти, които изпращат и приемат групите за обучение.От 1965 г. почти 79,5 милиона са били определени за помощи за Обмен на групи за обучение от Ротари фондацията.
Една от привлекателните черти на Обмен на групи за обучение възможността за посещаващата група да се срещне, говори и живее с ротарианци и техните семейства в топлата атмосфера на приятелства и гостоприемство. Освен това да научат за другата държава чрез посещения във ферми, училища, фабрики, офиси и правителствени учреждения, членовете на групата за Обмен на групи за обучение служат като посланици на добра воля. Те представят своята страна на домакините Ротарианци и останалата част от обществото, която посещават. В близките години се обменят групи с една професия или от една културна група. Някои групи помагат за създаването на хуманитарни проекти между техните държави. Много от личните контакти процъфтяват в дългогодишни приятелства.
Наистина програмата за Обмен на групи за обучение осигурява на ротарианците най-приятния, практически и значим начин за подпомагане на международното разбирателство.

Здраве, Глад и Човечество (З-Н) помощи

През 1978 г. Ротари започва най-всеобхватната хуманитарна дейност за служба с програмата Здраве, глад и човечество (З-Н) помощи. Програмата З-Н е предназначена за предприемане на широко-обхватни проекти за служба отвъд възможностите на отделни Ротари клубове или групи от клубове.
От 1978 г. над 320 различни проекта за З-н са одобрени и предприети в 74 държави, с апробация от 85 милиона щ.д. Целта на тези проекти е да подобри здравето, да облекчи глада и да подсили човешкото, културно и социално развитие сред народите по света. Крайната цел е напредък в международното разбирателство, добрата воля и мира.
Първият З-Н проект е имунизирането на шест милиона деца във Филипините срещу полио вируса. Това е началото на това, което днес познаваме като програмата ПолиоПлюс. С напредването на З-Н се прибавят нови програми за подпомагане на хората в развиващи се райони по света. Сега, в допълнение към масовите имунизации срещу полио на над два милиарда деца в различни страни, З-Н подпомага програми за изхранване, професионално обучение, засилване на производството на храна, рехабилитация за жертвите на полио и други дейности, които са от полза за много хора в развиващите се страни.Всички З-Н проекти се подкрепят от доброволни дарения на ротарианците чрез Ротари фондацията.

Безвъзмездни помощи

Сред програмите на Ротари фондацията Безвъзмездните помощи са тези, които помагат на Ротари клубовете и дистриктите да провеждат своите международни проекти за служба. От 1965 г. над 16 000 помощи са отпуснати з проекти в около 1921 страни, възлизащи на над 165 милиона.
Клуб или дистрикт мога да дарят сума в размер на най-малко исканото от Ротари фондацията и най-малко наполовина средствата, които Ротари фондацията ще осигури от друга страна извън тази, в която ще бъде осъществен проекта. Помощите са направени за подобряване на състоянието на болници, разработване на училищни програми, пречистване на кладенци за вода, помощ за инвалиди или хора, които изискват специални медицински грижи, осигуряват ресурси за сиропиталища, създават пречиствателни съоръжения, раздават храна и медицински доставки и провеждат много други форми на международна служба в нуждаещи се региони н света. Някои помощи са за проекти. Някои помощи са в рамките на от 15 000 до 50 000 щ.д., но повечето са от 5000 до 10 000 щ.д.
Безвъзмездните помощи не се одобряват за закупуване на земя или строеж на сгради, освен за евтини подслони за бедни семейства и те не могат да се използват за програми, които вече текат или с приключени. Личното участие на Ротарианците се изисква и ползите трябва да се предават и отвъд получателите.
Програмата за Безвъзмездни помощи е много значителна част от Ротари фондацията и осигурява важна инициатива за клубовете за предприемане на значими проекти за международна служба в друга част на света. Те определено засяват добра воля и разбирателство, което е спазване на целите на Ротари фондацията.

Индивидуални и Опростени помощи на дистрикта

През 2002 г. попечителите на Ротари фондацията опростяват структурата на хуманитарните помощи и заменят някои от програмите за помощи с Индивидуални помощи и Опростени помощи на дистрикта.
Индивидуалните помощи, които заменят доброволческите помощи и помощите за открития, подпомагат пътуването на отделни ротарианци планиращи и осъществяващи проекти за служба в чужбина. Доброволците трябва да служат в страна различна от тяхната собствена по покана на Ротари клуб домакин.
Опростените помощи на дистрикта служат за същото както и подпомагащите помощи, Помощите за хуманитарно транспортиране, програмата за помощ на обществото и помощите за нови възможности, които всички са прекратени от 1 януари 2003 г. Тези помощи, които подкрепят дейностите за служба или хуманитарните усилия на дистриктите се финансират Фонда предназначен за дистрикта (ДДФ) на участващия дистрикт.

Полио Плюс

Полио Плюс е усилие на Ротари в голям мащаб за отстраняване на детския паралич от света до 2005 г. То стартира през 1985 г. с целта за набиране на 120 милиона щ.д. за имунизиране на децата в развиващия се свят за пет години. Кампанията за набиране на средства за ПолиоПлюс, която приключва през 1988 г. набира рекордните 247 милиона щ.д. и да 2005 г. даренията на ротарианците за световните усилия за отстраняване на полио надвишават 500 милиона. От равно на това значение е и огромната мобилизирана армия от доброволци на Ротари Интернешънъл. Стотици и хиляди доброволци на местно ниво осигуряват подкрепа по време на Националните имунизационни дни и мобилизират своите общества за имунизации и други дейности за отстраняване на полио вируса.
През 1988 г. Ротари се присъединява към Световната здравна организация като се посвещава на унищожаването на полио вируса до 2005, нейният юбилей. Ротари работи със Световната здравна организация и Фонда за деца на Обединените нации (УНИЦЕФ), Центровете за контрол и предотвратяване на болестта в САЩ, националните правителства и други, като прави това усилие най-широко-мащабното обществено / частно предприемане на мерки в областта на здравето. Като резултат от усилията на Ротари Интернешънъл и нейните партньори почти два милиарда деца получават орална полио ваксина и са защитени от детски паралич. Световната здравна организация обявява Северна и Южна Америка освободени от полио вируса през 1994 г., района на Западния Тихи океан през 2000 г. , а района на Европа през 2002 г.
Към 2002 г. броят на случаите е намален с 99% от 1985 г. Усилията са съсредоточени върху премахването на вируса в 10-те оставащи полио ендемични държави – всички в Африка и Южна Азия.
Постигането на унищожението ще бъде трудно (само една друга болест – едра шарка – е била унищожавана) и скъпо (общо оценено на почти 3 милиарда). Изисква се полио ендемичните страни да провеждат Национални имунизационни дни за имунизиране на всички деца под 5-годишна възраст, като продължава рутинни имунизации на децата по света, системно докладване на всички подозрения за случаи, бърза реакция при внезапен изблик, установяване на мрежа от лаборатории.
През 2002 г. е идентифицирана дупката във финансирането от 275 милиона щ.д. като най-сериозното препятствие за изкореняване на полио вируса в световен мащаб. За да помогне за запълването на тази дупка Ротари стартира нова кампания за набиране на средства за унищожаването на полио вируса наречена Изпълняване на нашето обещание: Да унищожим полио вируса, която се опитва да набере 80 милиона щ.д. за 2002-03 г.
Никоя друга неправителствена организация не е правила нещо такова от мащаба на ПолиоПлюс. Това може да се смята за най-голямата хуманитарна служба, която светът някога е виждал. Всеки ротарианец може да споделя гордостта от това постижение.

 

АБВ на Ротари oт Клифърд Л. Дохтерман- XVII част


Пол Харис Фелоус

Несъмнено най-важната стъпка в подпомагането на доброволните дарения за Ротари фондацията се случва през 1957 г., когато идеята за отличието Пол Харис Фелоу е предложена за първи път. Въпреки че концепцията за правенето на дарения от 1000 щ.д. за фондацията се развива бавно, през ранните 70 години започва да набира популярност. Отличителният медальон Пол Харис Фелоу, иглата и привлекателния сертификат са станали високо уважавани символи за значително финансово подпомагане на Ротари фондацията от ротарианците и приятелите по света. До 2002 г. около 813 000 Пол Харис Фелоус са добавени в списъците на Ротари фондацията.
Приятелят на Пол Харис Фелоу е Поддържащ член на Ротари фондацията, което е отличието, което се връчва на човек, който е дарил или в чиято чест са дарени 100 щ.д. с изявено намерение да се правят допълнителни дарения докато се стигне до 1000 щ.д. По това време Поддържащият член става Пол Харис Фелоу.
Специална значка се дава на Пол Харис Фелоус, които правят допълнителни дарения от 1000 щ.д. на фондацията. Отличителната златна значка има син камък, който представлява всяко дарение от 1000 щ.д. – от 2000 щ.д. до 6000 щ.д. Значки с червен камък означават дарения от 7000 щ.д. до 9000 щ.д. отличието Пол Харис Фелоу осигурява много важна продължителна подкрепа, която е нужна за уплътняването на много програми на Ротари фондацията, които изглаждат добрата воля и разбирателството по света.

Почетна грамота за значима служба и Награда за изключителна служба

Две много специални отличия се връчват понякога от попечителите на Ротари фондацията на ротарианци, които дават изключителна служба за фондацията. Почетната грамота на Ротари фондацията за значима служба отличава значителна и посветена служба на ротарианец за подпомагане на програмите на Фондацията и по този начин за напредване в целта на Фондацията за по-добро разбирателство и приятелски връзки между народите.
Второто отличие, наречено Награда за отличителна служба, се връчва на ротарианец, чийто изключителни архиви за служба на Ротари фондацията и на много по-широко-мащабно равнище и се простира отвъд нивото на дистрикта и продължава в дълъг период от време. Наградата за отличителна служба оценява усилията на ротарианец, който вече е получил Почетна грамота за значима служба, за продължаването на подпомагането на международното разбирателство.
И двете награди се дават повече за примерна лична служба и посветеност на Фондацията, отколкото за финансови дарения. Не повече от 50 Награди за изключителна служба се дават от попечителите всяка година и има само по един получател в дистрикт на Почетната грамота за значима служба на година. Получател на Почетната грамота за значима служба не може да бъде номиниран за Награда за отличителна служба докато не изминат четири пълни години.
Много гордо отличие за всеки ротарианец е да бъде избран за едно от тези две нива на отличия от Попечителите на Ротари фондацията.

Връзки с обществеността на Ротари

Исторически ротарианците запазват един мит, че Ротари не трябва да търси публичност, а по-скоро да остави добрите дела да говорят сами за себе си. Практиката от 1923 г. постановява, че „публичността не трябва да бъде първа цел на Ротари клуб в избирането на дейност” за обществена служба, често се интерпретира като означаваща, че Ротари клубовете трябва да избягват публичност и връзките с обществеността. Всъщност постановлението от 1923 г. казва по-нататък, че „като средство за разширяване на влиянието на Ротари, подходяща реклама трябва да се прави за световните проекти, които са проведени добре.”
По-модерна философия за връзки с обществеността е приета в средата на 70-те години, която потвърждава „добра реклама, благоприятни връзки с обществеността и положителен образ са желателни и основни цели на Ротари”, ако тя смята да сее разбирателство, благодарност и подкрепа за Целта си и програмите и да разширява службата на Ротари за човечеството. Днес повечето ротарианци признават, че активните връзки с обществеността са жизненоважни за успеха на клуба.
Добре проведен проект за служба се смята за едно от най-добрите ПР послания на Ротари. Много основно е Ротари клубовете да правят всичко възможно за информирането на обществеността за такива проекти.
Докато Ротари клубовете обмислят ефективни връзки с обществеността, много важно е да запомним, че когато ротарианците мислят за Ротари, ние мислим за нашите благородни цели и мотиви. Но когато светът мисли за Ротари, той може да мисли само за нашите действия и службата, която сме извършили.

Уеб страницата на РИ

От късните 90 години Ротари Интернешънъл използва Интернет, за да комуникира със своите членове и да представя много дейности и програми на Ротари. Официалната Уеб страницата на РИ www.rotary.org също така позволява на членовете да правят Ротари неща онлайн – от поръчката на публикации до правенето на дарение за Ротари фондацията да регистриране за конгреса на РИ и други срещи.
Офицерите на клуба могат да влизат в Бизнес портала на страницата и да правят промени в информацията за членството на техния клуб. Като използват функцията Къде се срещат клубовете, членовете лесно могат да откриват местата за срещи на клубовете. Центърът за сваляне на страницата предлага серия от публикации и формуляри, което прави достъпът до материалите по-удобен и по-евтин за ротарианците. Езиковите общности осигуряват основната Ротари информация на осем езика и връзки към сайтове на официален език, поддържани от ротарианците по света.
Уеб страницата на РИ предлага огромно количество информация – включително и последните Ротари новини. Посещение на www.rotary.org ще бъде просветляващо за всички ротарианци.

Използване на знаците на Ротари

Емблемата на Ротари Интернешънъл и думата „Ротари” са сред многото думи и лого, използвани като търговски марки и знаци за служба от РИ и от ротарианците и Ротари клубовете по света и общо се наричат „Ротари знаци”. Ротари знаците са регистрирани в над 40 страни по света, което подсилва асоциацията с изключителната употреба и засилва позицията на РИ за предотвратяване на злоупотреба от неоторизирани хора и предприятия. Бордът на директорите на РИ е разработил насоки за използването на знаците на Ротари за ротарианци, Ротари клубове и дистрикти и други институции на Ротари, които се появяват в Ротари кодекса на практиките и Наръчника за процедурите.
Привилегия и отговорност за всички ротарианци е да носят и използват знаците на Ротари с гордост. Като се следват насоките на Ротари за използване на Ротари знаците ще спомогне за гарантирането, че не се злоупотребява с тях и, че винаги ще бъдат запазени за употреба и полза на ротарианците.
Когато се използват от тях, думата „Ротари” и емблемата на Ротари нормално се отнасят до цялата организация, Ротари Интернешънъл, нейните принципи и идеали. Когато използвате думата „Ротари” или емблемата на Ротари във връзка с или в името на дейност, клубове, дистрикти и други институции на Ротари трябва д се прибавят и техните имена като допълнителен определител за точност и равна известност с всеки знак на Ротари. Това гарантира пълното отличаване и признание за вашия клуб или дистрикт. Клубовете или дистриктите не трябва да използват Ротари знаците във връзка с дейности, които не са под техен контрол или са в името на друга организация, която включва не-ротарианци или групи не-ротарианци. Когато се назовава дейности на клуба или дистрикта за фондацията, отделяйте думи „Ротари” и „фондация” с най-малко още една друг дума, като например Ротари Седона Уест Фондация или Чикаго Ротари клуб Фондация.
Когато използвате Ротари знаците, клубовете и дистриктите не трябва да ги променят, модифицират или закриват по какъвто и да е начин или да ги пресъздават по как